KOSOVA - PRİŞTİNA

Muhtelif  Tarihlerde 



Prishtina bildiğiniz gibi Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri.  Kosova'nın tek havaalanı Adem Jashari de burada bulunuyor ve İstanbul'a 1,5 saatlik bir uçuşla ulaşılıyor. Eğer Kosova'da birkaç gün geçirecekseniz, buradan bir araç kiralamakta fayda var. Şehre ulaşım taksi ile ve yabancı görürlerse biraz fiyatı yukarıda tutuyorlar. Araç günlük kiraları 30-35 Euro'dan başlıyor, yüksek performanslı araçlar için fiyat gittikçe yükseliyor.




Kosova genelde ucuz bir ülke, Prishtina'da da bunu görüyorsunuz. Yiyecekler konusunu Prizren bölümünde anlatmıştım. Bu nedenle bir daha buraya yazmıyorum çünkü aynı özellikleri taşıyorlar. Ama buradan aldığımız Long'un (Biberli lor) tadını da unutmak mümkün değil.



Burada en önemli tarihi mekan, 1. Murat'ın  (Hüdavendigar) Türbesi. Bildiğiniz gibi 1. Murat, 1. Kosova Savaşı sonunda harp sahasını gezerken, Miloş isimli bir Sırp'ın saldırısıyla hayatını kaybetmiş ve  iç organları gömülmüş ve üzerine bir türbe inşa edilmiş. Cesedi ise Bursa'ya götürülmüş ve orada kendi adını taşıyan türbeye defnedilmiştir.   
 


Buraya aynı zamanda gazeteci,yazar ve İzmir'de Arnavutça öğretmenimiz Şevket Balla ile geldiğim sırada. Prishtina'da Kosova'nın tanınmış yazarları Agim Gjakova ve aynı zamanda köylüm olan Suleiman Aliu ile de burada bulunduğumuz dönemde buluşup sohbet ettik.


Bu arada Kosova bayrağının yaratıcısı Muhamer İbrahimi ile de tanıştım ve Kosova bayrağı üzerine değerlendirme yaptık. 1060 katılımcı arasından, ABD'li jüri üyelerince seçilmiş Muharem İbrahimi'nin bayrağı.


Prishtina'da da, Prizren gibi çok sayıda Osmanlı eseri bulunuyor. Murat Hüdavendigar CamisiYaşar Paşa camisi, Fatih Sultan Mehmet Han Camisi, Çarşı Camisi gibi eserler en önemlilerinden.




Yaşar Paşa Camisi, 16.yy da yapılan bu cami de tipik Osmanlı mimarisi özelliklerine sahip.


Fatih Sultan Mehmet adına 1461 yılında inşa edilen bu cami, 1690-1698 yıllarında kiliseye döndürülmüş. 1955 yılında depremden hasar gören minaresi yeniden yapılmış. 15 m. tavan yüksekliğiyle ve işlemeleriyle tipik bir Osmanlı camisi.






Kosova MüzesiEmin Gjiku Etnoğrafya Müzesi, Saat KulesiSkanderbeg AnıtıMother Teresa,  Milli KütüphaneYenidoğan Anıtı gibi yerler de görülmeye değer yerlerdir.




Kosova Müzesi; 1898 yılında Avusturyalılar tarafından Türk ordusu için inşa edilmiş olan bu bina 1998 yılından beri müze olarak kullanılıyor. İçinde Roma döneminden bu güne arkeolojik kalıntılar ve etnografik bulgular sergileniyor. Girişi ücretsiz.




Emin Gjiku Etnoğrafya Müzesi ;   Emin Gjiku ailesine ait bu bina 18. yüzyıldan kalma olup 2006 yılında müzeye dönüştürülmüş. Burada geleneksel giyim eşyalarını, el sanatlarını, geleneksel ev yaşamı eşyalarını görebilirsiniz. Giriş ücretli.



Prishtina sokaklarında genç nüfusun yoğunluğunu görebilirsiniz ama bu gençlerin birçoğu işsiz, işsizlik Kosova'nın genel sorunu. Resimde akraba çocuklarıyla.

Kosova'da oteller de ucuz genel olarak, ama yıldız sayısına göre pahalı otelleri de mevcut. Her bütçeye uygun otel bulunabiliyor.

PrishtinaÜsküp'e sadece 80 km mesafede bu nedenle, hangisine gelirseniz mutlaka diğerini de ziyaret etmenizi öneririm. Kosova'nın hem fiyatlarının uygun olması ve Kosovalıların da içinde bulundukları ekonomik sıkıntıdan kurtulmasına katkıda bulunmak için, bu yıl yurt dışı planınızı buraya yapabilirsiniz.


FERİZAJ yazımı okumak için tıklayınız...




İYİ SEYAHATLER
                                                                       

Hiç yorum yok: