PERU - PUNO

                                                                                                                                          ŞUBAT - 2014

       CUSCO - PUNO YOLCULUĞU 

       Cusco'dan, Puno'ya otobüsle yolculuk yaptık. 385 km. olan bu yolda yine İnka'lar döneminden kalan harabeleri gördük. Bu yolculuk sırasında da oksijen azlığı nedeniyle oldukça zorlandık. Zaman zaman otobüsteki oksijen tüpünden destek almak zorunda kaldık.


     Bu yerleşimlerde hatıra eşyası satan yerliler çok sempatiktiler. Fotoğraf çekilirken keyifle poz veriyorlardı. En önemlisi bir şey satmak için yapışmıyorlar, sakince satmak istediklerini gösteriyorlardı.      Resimde görüleceği gibi biz turistler kısa kollu giysiler içerisindeyken, yerliler üst üste kalın giysiler giyiyorlardı. Güneş ve sıcaktan işte böyle üst üste giyinerek korunuyorlar. 


  Bu arada dokuma tezgahında paşmina ören kadın sakin sakin işine devam ediyordu. Ben de onu ilgiyle izledim, beni de bir erkek yerli ilgi ile izledi.))    Yolda yine İnka Harabeleri gördük, bunlar daha önce  gördüklerimize göre daha bakımlıydılar.

     Yolda ilerlerken aynı zamanda yükseklik de sürekli artıyordu. Dolayısıyla nefes almakta oldukça zorlanıyorduk. Yandaki tabelada da görüleceği gibi 4335 m. yükseğe kadar çıktık. Arada otobüste bulunan oksijen tüpüyle takviye yapmaya devam ettik.          Yol üzerinde yine hediyelik eşya satan satıcılar bulunuyordu. Bunlar genellikle Lama ve Alpaka derilerinden imal edilmiş eşyalardı. Alpaka deriler ve tüyler oldukça yumuşak.
       Puno'daki otelimize vardığımızda ciddi olarak yorulmuştuk. Orada da oksijen takviyesine devam ettik. Tabii ki tansiyonumuz da yükselmeye başladı. Benim gibi yaşamı deniz seviyesinde geçmiş birisi için o yükseklikler ciddi bir risk içeriyor.    Aslında Puno özel bir yerleşim değil ama Bolivya'ya geçmek için bu yoldan gelinmesi gerekiyor. Tabii ki özellikle Titicaca Gölü bu şehir ile Bolivya arasında. Daha sonraki yazımızda bu gölden bahsedeceğim.


       DİKKAT;

       1- Bu güzergah kalp, tansiyon gibi şikayetleri olanlar için uygun bir güzergah değil. Daha sonraki yazılarımızda Bolivya, La Paz'dan söz edeceğiz. Hele orasını bu sıkıntıları olanlara kesinlikte tavsiye etmiyorum.


  
                                                                                                      İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok: