ABD - SAVANNAH

                                                                                                                                      HAZİRAN 2001      
                                    SAVANNAH - GEORGİA - ABD 
    Şimdi hedefimizde Savannah. Charleston'dan buraya yaklaşık 370 km lik bir yolumuz var. Charleston'dan itibaren tam bir tropikal iklim havasında yaşıyoruz artık. Ilık ve yağışlı bir hava var ve bazen bunaltan bir nem.    Savannah'ta otelimize yerleştikten sonra gezmeye çıkıyoruz.

     Burası bir liman kenti. Savannah,1733 yılında koloni döneminde kurulmuş bir kent. General James Oglethorpe liderliğindeki İngiliz donanması bu kente geliyor ve kuruluşu bu tarih olarak kabul ediliyor. Kentin merkezi parkında bulunan generalin heykeli ile resim çektirmeyi ihmal etmiyoruz.


      Kentin dokusunda koloni dönemini görüp hissedebiliyorsunuz. Amerikan iç savaşında da stratejik öneme sahip bir kent olmuş. Şu anda da Georgia eyaletinini önemli bir kenti burası.     Limanda dolaşırken bir dönerci gördük. Hemen içeriye girip sordum bunun adı nedir diye. Dönerci "fil bacağı " dedi, ben de ona biz Türkiye'de buna döner deriz dedim. Tanıştık, burası bir Yunan restoranı imiş içeriye seslendiler bir genç geldi annesi Türk, babası Amerikalı olan. Aksanlı bir Türkçe ile konuştu ve anlattı kendisini.
     Daha sonra içeriden bir Türk genci geldi adı Mehmet, memleketi Çorum olan. Bir gemide çalışıyormuş, gemi Savannah'a gelince karaya çıkmış, pasaportunu, kimliğini yırtıp atmış. Her şeyi göze almış, şimdi nerelerdedir acaba???

    Tanışıklığımız sayesinde bize porsiyonlarda baya kıyak yaptılar..)))
    Savannah aslında çok turist çeken bir şehir. Ama kısıtlı zaman dilimimiz içinde çok gezme fırsatı bulamadık.
                                                          İYİ SEYAHATLER


    St. Agustine yazımı okumak için tıklayınız...
 

Hiç yorum yok: