ARJANTİN - IGUAZU ŞELALELERİ

                                                                                                                                          ŞUBAT - 2014
                       

        PUERTO IGUAZU

        Güney Amerika seyahatimizin bu etabı, Arjantin, Brezilya ve Uruguay sınırlarının kesiştiği noktadaki, dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan, Arjantin dili İspanyolca'da IGUAZU, Brezilya dili Portekizce'de IGUAÇU şelaleleri idi. Bu şelaleler Unesco tarafından dünyanın kültür mirasları geçici listesinde yer alıyor.      Buenos Aires'ten yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla şelalelerin Arjantin tarafındaki, Puerto Iguazu hava limanına indik. Puerto Igauzu küçük bir yerleşim ve havalimanı da buna uygun bir görüntüde, küçük ve ahşaptan yapılmış bir terminali olan, sevimli bir havalimanı.
 


    Şelalelerin üzerinde bulunduğu Parana nehri, Güney Amerika'nın Amazon'dan sonraki ikinci büyük nehri. Uçaktan o bölgeye yaklaştığımızda çok büyük balta girmemiş ormanların harika görüntüsünü havadan izleme olanağı da  bulduk.
 
   Bu ormanlarda binlerce çeşit bitki ve ağaç var. Bu bitkilerden bazı ilaçlar elde ediliyor. Bu ilaçlar özellikle Uruguay'da özel pazarlara satılıyor. Çok yararlı ilaçlar olduğu söyleniyor.
       Bu vahşi balta girmemiş ormanlarda binlerce çeşit kuş, sürüngen, kelebek ve birçok hayvan da yaşamını sürdürüyor. Aynı şekilde nehirde de balıkları, kaplumbağaları da söylemek mümkün. Gezimiz sırasında bunların bir kısmını yakından görme şansımız oldu.
       Bu bölge hem Arjantin hem de Brezilya'nın milli parkları ve hem parklara giriş, hem de park içindeki tren ulaşımı da ücrete tabii. Ama kendinize güveniyorsanız,yürüyerek de ulaşılabilirsiniz.  Mesafeler oldukça uzak, yollar eğimli, hava oldukça sıcak ve nem oranı da yüksek. Biz tur ile gittiğimiz için her şey planlıydı ve bize sadece rehbere tabii olmak kalmıştı. Bu milli parkların iki tarafındaki girişlerinde de  bölgenin haritaları var ve burada, şelalelere ulaşım yolları, tren güzergahı,  kafeler ve ihtiyaç yerleri gösterilmiş. Ayrıca broşür olarak ta temin edebiliyorsunuz bunu.


    Parkın Puerto Iguazu tarafından giriş yaptık. Mini bir trenle yaklaşık 3,5 km. yol aldıktan sonra yürüyerek şelalelere doğru yol aldık.     Nehir üzerindeki köprülerde ilerlerken karşıdan gelenler sırılsıklamdı. Şelalelere vardığımızda bu gerçekten görülesi harika bir manzaraydı. Hani derler ya anlatılmaz sadece yaşanır böylesine bir durum.
       O koskoca nehirdeki büyük miktardaki sularının yukarıdan aşağıya doğru düşüşü ne müthiş bir manzara. Hem de neredeyse elinizi uzatsanız değebileceğiniz gibi bir mesafede. Bir de  bu düşüş sırasında havaya karışan damlacıkların yarattığı ortamda kalmak. Sırılsıklam oluyorsunuz ama yaşadığınız heyecana gerçekten değer bir durum.       Bu bölgeye gittiğinizde mutlaka yanınızda yedek kıyafetler bulundurun. Yağmurluk bir ölçüde korunmanınızı sağlayacaktır. Yerel halkın birçoğu buraya mayolarıyla geliyorlar, bu da bir seçenek. Hatta botlarla şelalelerin dibine kadar gitmek istiyorsanız mutlaka yedek iç çamaşırı bile bulundurmalısınız.      Oradan ayrılıp diğer şelaleleri görmek için yolumuza devam ediyoruz.  Onlara çok fazla yaklaşamamakla birlikte, uzaktan da olsa o müthiş görüntüleri keyifle izliyor ve fotoğraflıyoruz.      Nehir üzerinde şelalelere yaklaşmak isteyenler için de botlar var, bazı insanlar bu botlarla şelalelerin döküldüğü noktalara iyice yaklaşıyorlar. Yaşanan heyecanı ve adrenali siz düşünün.
        Milli parkta yürürken değişik hayvan türleriyle karşılaşmanız mümkün. Bunlar da sanki evcil hayvanlarmış gibi insanlara alışkın görünüyorlar, insanlardan ürküp kaçmıyorlar. Bu hayvanlara yiyecek vermek de yasak. Ama Rakun'lar insanların çok yakınına kadar gelip elinizdeki yiyecekleri bile kapabiliyorlar. Bazen de saldırgan olup insanlara zarar da verebiliyorlar, bunu da ikaz yazılarında görebiliyorsunuz. Milli parktaki çöpler hızla temizleniyor görevlilerce, yoksa hayvanlar bunları yiyor ve bazı hastalıklara yol açıyor bu durum. Ekolojik durumun korunması konusunda burada çok hassasiyet var.
           Yarın yolumuz şelalelerin Brezilya tarafındaki IGUAÇU'ya


           BREZİLYA - İGAUÇU ŞELALELERİ  seyahat yazımı okumak için tıklayınız..


                                                                                               İYİ SEYAHATLER.


Hiç yorum yok: