TANZANYA SAFARİ - NGORONGO

Kasım 2015


Sabah yine saat 05.30 da kalkış ve 06.00 da yola çıkış var bugün. Gece çok yağmur yağdı ve ilk kez yağmurlu bir havada geceyi çadırda geçiriyorum. Doğrusu rahatsızlığıma rağmen, pek de keyifli oluyormuş bu durum. Havanın en soğuk olduğu kamp burası çünkü 3500 m. yüksekte ve krateri tepeden görüyor, ( krater 2500 m.) ama gece hiç de soğuk olmuyor okuduklarımın aksine.
Bu günün programı Ngorongoro krater turu ama benim pek niyetim yok hala kendimi toparlayamadım. Benim için fotoğraf çekmeleri için makinamı İspanyol’a veriyorum çünkü adamın iki adet değişik lensli makinaları var belli ki profesyonel. Buradaki fotoğraflar onun çektikleri.
Kahvaltının ardından çadırıma istirahate çekilip, bu satırları yazmaya başlıyorum;
Ngorongo krateri ilk kez milyonlarca yıl önce harekete geçmiş. Daha sonra farklı zaman aralıklarıyla püskürmüş ve şimdiki son halinde 8292 m2. lik bir krater. Burada yine vahşi yaşam koruma altında.


    Kratere gidenler geriye dönüyor ve öğle yemeğini takiben tekrar yola çıkıyoruz, bugünkü hedefimiz ilk kaldığımız Panorama kampı. Kampa varışta İspanyol kız ve babası ile Hollandalı kız ekipten ayrılıyor. Şimdi ekip 4 kişiye düşüyor.


Son akşam yemeği bu sefer daha iyi kalitede, sanırım Bob bahşiş miktarını artırmayı hedefliyor. :)


Akşam Tanzanya müziği eşliğinde dans edip eğleniyoruz.

Yarın yolumuz Manyara Gölüne
İYİ SEYAHATLER

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Selam,ben 25.Ocak-31 Ocak 2016 arası arkadaşlarımın gazına gelip Tanzanya-Klimanjaro-Arusha turu satın aldım.Serengeti milli parkı içersindeki Serena lodge konaklayacağız.Benim en büyük fobim böcek(örümcek,akrep ve tüm böcekler)Benim sizden öğrenmek istediğim çadırınızda,banyoda falan böyle birşeye rastladınız mı?Dünyadaki tüm hayvanları çok seviyorum ama böcekler tek fobim.Safariye gitmeyide çok istiyorum.Birde diğer yazılarda uçaktan inince sivrisinek saldırısa uğruyorsunuz gibi yazılar okudum ,gerçek mi?Cevap verirseniz çok mutlu olurum çok tşk ederim.

Malik YAVAŞ dedi ki...

Merhaba, öncelikle seyahatinizin iyi geçmesini dilerim. Ben bu turda çadırda kaldım. Lodge'larda daha rahat bir ortamda kalacağınız kesin. Tabii ki hayvanların yaşadığı bir ortamda olacaksınız bu nedenle bu tür canlılarla karşılaşmanız muhtemel. Bu nedenle böcek kovucu sprey kullanmanızda yarar var. Uzun kollu giysi tercih edin, bol pantalon vs.. Ben Kilimanjaro havaalanından giriş yaptım, bir tane bile sivrisinekle karşılaşmadım ama bu belki de mevsimsel bir durumdu. Hatta tüm seyahatim boyunca çok az sivrisinek gördüm. Bir sabah kaldığımız ilk kamptaki odamın duvarında bir kertenkele gördüm bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz ama korkacak bir şey yok. Araçla giderken de üstü açık olduğundan bazı böcekler içeriye girebiliyor, hatta biri önce benim ayağımı sonra da Hollandalı bayanın ayağını soktu ama ilaç kullanmamıştım o gün. Bence korkacak bir şey yok ama Safari biraz yorucu bir iş...

Buse dedi ki...

Merhabalar, Mayıs ayında 8 gün safari yaptım Tanzanya'da. Ben de çadır kampını tercih etmiştim. Çeçe sinekleri o dönemde çoktu. Böceklerin sizi rahatsız edeceğini sanmıyorum ama iğnelerinizi ve ilaçlarınızı ihmal etmemenizi öneririm. İstanbul'da mı oturuyorsunuz bilmiyorum ama https://www.facebook.com/events/147974505567018/adresinden de detayını görebileceğiniz gibi 15 Ocak'ta Dört Kadıköy'de Tanzanya ile ilgili bir sunumum olacak. Her türlü sorunuzu yanıtlayabilirim. www.busece.net adresinden de dilerseniz belki farklı ipuçları da yakalarsınız. Eminim çok güzel bir seyahat olacak...