GÜRCİSTAN - BATUM

Ağustos2009


Kaçkar dağlarına hem güneyden, hem de kuzeyden iki yönlü çıkış yaptıktan sonra. Artık biraz da düz arazide dolaşalım dedik Karadenizde. Bu nedenle bu kadar yakınına gelmişken Batum'u da bir ziyaret edelim istiyoruz.


Aracımızı Sarp sınır kapısının Türkiye tarafına park ederek sınırı geçiyoruz. O dönemde pasaportu olan her Türk vatandaşı vizesiz girebiliyordu. Şimdi ise sadece nüfus cüzdanı gösterilerek girilebiliyor.

Sınırda bir Ciguli marka (bizde Murat 124) taksiye binerek Batum'a doğru yol alıyoruz. Sarp sınır kapısından sonra Batum'a doğru ve sonrası hep düzlük bir bölge. Karadeniz'in, Türkiye tarafındaki o sarp dağlardan sonra burasının düzlük olması çok ilginç geliyor bize. 

Önce şehirde geziyoruz ve ilk işimiz Turizm Danışma bürosuna uğrayıp gezilebilecek yerleriyle ilgili döküman istiyoruz. Görevliler oldukça sıcak kanlı bize yardımcı oluyorlar. Zaten Batum küçük bir şehir ve vaktimiz de sınırlı burada.


Kentin içinde havuzu bulunan büyük bir park bulunuyor. O parkta da gezerek dinleniyoruz..Batum'un oldukça uzun, taşlık bir plajı var, hemen arkasında plaj boyunca yaklaşık 50 m. genişliğinde uzunca bir park bulunuyor ve sıcaktan bunalanlar bu parka gelip serinleyebiliyorlar. Plajda oldukça yoğun bir kalabalık ve genelde gençlerle dolu. Biz de o parkta yüksek ağaçların gölgesinde bira içerek serinliyoruz.Plajın yakınındaki bir kafede Khachapuri yiyip açlığımızı gideriyoruz. Khachapuri Gürcülerin özel pidesi, bizim peynirli pide gibi ama kullandıkları malzeme gereği olsa çok lezzetliler. Eğer yolunuz Gürcistan'a düşerse mutlaka Khachapuri yemeyi ihmal etmeyiniz.

Burası ucuz denilebilecek bir ülke. Batum şehri küçük ama sevimli ve tarihi yapıları olan bir şehir. Şehirde panaromik biz gezi yaptıktan sonra Hopa'ya geriye dönüyoruz..İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok: