PERU - CUSCO

Şubat 2014

Lima'da kahvaltımızın ardından, 2 saatlik uçuşla  Cusco'ya varıyoruz. Uçaktan iner inmez vücudumuz adeta sarsılıyor çünkü bir anda deniz seviyesinden 3500 metre yükseğe çıkıyoruz. Nefes almakta zorlanıyoruz. Havaalanından doğruca kalacağımız otelimize gidiyoruz. Otelde söylenen ilk şeylerden birisi coca çayı içmemiz ve oksijen ihtiyacımız olursa mevcut tüplerden yararlanabileceğimiz. 


Cuscoİnka Medeniyeti'nin başkenti sayılıyor. Burada Lima'nın aksine nüfusun çoğunluğu yerlilerden oluşuyor. Yolda yürürken, deniz seviyesinde bol oksijen almaya alışmış bir vücudumuz bu  yükseklikte zorluk çekiyor. Hafif eğimli Av. El Sol caddesinden şehrin merkezi olan Plaza De Armas'a doğru ilerlerken sık sık durup derin nefes alarak ilerlemek durumunda kalıyoruz..


Hele dar yollarda ilerlerken araçlardan çıkan egzost gazları nefes almayı iyice güçleştiriyor. Dünyada egzost salınımı tartışılırken, ülkemiz dahil bir çok ülke bu konuda özen göstermeye çalışırken, burada müthiş bir egzost salınımı var. Oksijen azlığı araç motorlarında hava yakıt karışımının iyi yanmasına engel oluyor. Bu nedenle bütün araçların egsoztlarından adeta kömür yakıyor gibi duman çıkıyor. Buna mutlaka bir çözüm bulunmalı yoksa sadece diğer ülkelerin aldığı önlemler çözüm olamaz.


Az oksijene alışmamız oldukça zor oluyor. Sıkıntı yaratmaması için, az yemek, bol su tüketmek, alkolllü içkilerde uzak durmak, coca çayı tüketmek ve gereğinde oksijen takviyesi yapmak gibi önlemler almak gerekiyor. Ben bir kaç kez oksijen takviyesi alma ihtiyacı hissediyorum. Ortama alışmak gerçekten bir hayli sıkıntılı oluyor benim için.


Cusco'da koloniyal dönemden kalma çok sayıda katedral, bina benzeri yapılar bulunuyor. Bunlar genellikle iyi korunmuş ve bu nedenle turistik bir merkez olmuş burası. Bu  katedraller oldukça gösterişli. İçerisinde bulunan resim ve ikonlar, altın ve gümüş varaklarla bezenmiş. Gerçekten çok müthiş görüntüleri var. Bunlardan en önemlisi Cusco Katedrali ve ön cephesi şehrin büyük meydanı Plaza De Armas'a bakıyor. Katedrallerde  resim çekme yasağı bulunduğundan, bunları resimleme şansımız olmuyor.


Resimde oğlakları kucaklarında bebek gibi taşıyan bu ulusal giysili Perulu kızlar ile resim çekiliyorum ve tabii ki ücreti karşılığı. Hayatlarını devam ettirmek için, para kazanmaya ihtiyaçları var ve onlar da bu yolu bulmuş.


Meydanın çevresinde barlar, restoranlar, turistik eşya satan dükkanlarla çevrilmiş. Ortadaki parkta otururken, ellerinde bir şeyler satmaya çalışan çocuklar tarafından sürekli taciz ediliyoruz. Ne yapsınlar, hani bir şeyler alarak yardımcı olmaya çalışıyoruz ama nereye kadar.


 Aynı meydana bakan Jesus Maria Katedrali de oldukça ihtişamlı bir katedral.


Yine meydana yakın Precolombino Müzesi'nde İnkalar dönemine ait inşaat tekniklerini de görebiliyoruz. Müzenin mimarisi de gerçekten harika.


Peru'da zengin altın, gümüş ve bakır madenleri bulunuyor. Bu yüzden emperyalist ülkelerin iştahını kabartmış Peru. Halk çok fakir olmasına karşın, katedrallerdeki ihtişam çok büyük bir tezat teşkil ediyor. İnsanları kutsallıkla kandırıp köle yapmışlar ve din adamları da şaşaa içinde yaşıyorlar tabii ki.


Cusco'ya tepeden bakan bir noktada Aziz İsa heykeli bulunuyor. Kenti panaromik olarak buradan görmek oldukça keyifli. Sevgili İsa ile de poz vermeyi ihmal etmiyoruz tabii ki, İsa'nın kanatları altında güvendeyim. :)


Burada halk Coca yaprağı çiğniyor. Coca bitkisi üzerinde yapılan araştırmalarda, vitamin ve mineraller ihtiva ettiği ortaya çıkmış. Bu nedenle tıpta da çok kullanılıyor coca bitkisi. Coca, kokainin de ana maddesi, uyarıcı bir etkisi var. Coca çiğnemek vücudu ortama hazırladığı için biz de bazen çiğniyoruz ya da Coca çayı içiyoruz. Coca Cola'nın da esas maddesi de bu bitki.


Halkın büyük çoğunluğu özellikle de yerliler çok fakir. Resmi dil İspanyolca olmasına karşın, yerlilerin bölgelere ve alt kimliklerine göre de kendilerine özgü bir dilleri var. Her yerli topluluğunun kendilerine özgü bir şapka modeli bulunuyor ve buna göre diğerlerinden ayırt ediliyorlar..


Kısa boylu, yavaş hareket eden ve çok sakin kişiliğe sahip, sevecen insanlar Perulu yerliler. Boyları kısa olduğu için, evlerinin tavan yüksekliği de bize göre oldukça alçak. Genelikle köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. Erkekler sakalsız, kadınların da iki yana örülmüş saçları ve başlarında da şapkaları bulunuyor. Ve saçları hiç beyazlamıyor.


Rengarenk giysileri ve müzikleriyle çok ilginçler. Resimdeki müzisyenlerin müziği ile güzel bir gece geçiriyoruz, tavuk suyu çorba eşliğinde. :) Dediğim gibi az ve ağır olmayan yemek tüketmek gerekiyordu, bu nedenle 3 gün tavuk suyu çorbaya devam....


Güney Amerika'da yaşayan Lama ve Alpaka cinsi hayvanlardan, taşımacılıkta, yününden ve etinden yararlanılıyor. Alpaka yününden yapılan giysiler ve hediyelik eşyalar oldukça yumuşak. Bir lamanın fiyatı bizim paramızla 200-250 TL kadar. Getirme imkanımız olsaydı hemen alırdık. Bu arada Lama yanağıma bir öpücük konduruyor. :)


Yerlilerin çocukları da kendileri gibi çok sakin, anne ve babaları çalışırken onlar sessizce aralarında oynuyorlar. Hiç bir taşkınlıkları yok.

Yarın sabah yolumuz dünyaca ünlü MACHU PİCCHU'ya


 DİKKAT;

      1- Gitmeden önce mutlaka sağlığınızın durumuyla ilgili bir hekimle görüşünüz.

      2- Yanınızda mutlaka nefes açıcı bulundurunuz.


PERU - MACHU PİCHUU  seyahat yazımı okumak için tıklayınız.....İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok: