PERU - MACHU PİCCHU

Şubat 2014
                             
 Gelelim Machu Picchu'ya


Machu Picchu tüm gezginlerin hayalindeki bir yer. Ben de yıllarca gördüğüm resimlerinden etkilenip, günün birinde buraya gelebilmeyi hep hayal etmiştim. Demek ki her şeyin bir zamanı varmış.  Ve bu zaman Şubat 2014 imiş.


Machu Picchu, Cusco'dan 88 km mesafede, ancak ulaşımı oldukça zor bir yer. Özellikle otobüs yolu oldukça kötü. Yaklaşık 2 saati geçen  bir otobüs yolculuğundan sonra vardığımız bir yerleşimden, 1 saat 45 dakika süren tren yolculuğuyla Aguas Caliantes köyüne geliyoruz..Buradan da dolmuşlarla 8 km. lik, dik ve dolambaçlı bir yolun sonunda nihayet Macchu Picchu'ya ulaşıyoruz..Dünyanın en ilgi çeken yerlerinden ve Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer alan bir yerdir Machu PicchuAnd Dağları'nın 2360 m. yüksekliğinde ve harika bir doğa içerisinde bulunuyor bu yerleşim. İspanyolların istilası sırasında fark edilemeyen Machu Picchu, Amerika'lı arkeleog  Bingham tarafından 1912 yılında keşfedilmiş. Aslında Bingham tarafından daha önce keşfedilmiş olmasına karşın, çıkarılan altınların ABD'ye kaçırılması için geç açıklanmış diyor ilgililer.


İnka medeniyeti M.S. 1300 yıllarında ortaya çıkmış ve krallarının adının İnka olması nedeniyle, bu halk İnkalar olarak adlandırılmış. İnkalar ŞamanGüneş ve Ay Tanrı'larına tapıyorlarmış. Bunlara ait izleri Machu Picchu' nun çeşitli noktalarında da görebiliyorsunuz. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu yerleşimde İnkalar sadece 50 yıl yaşamışlar.


Orada çekip, burada paylaştığım resimlerde de görüleceği üzere çok harika manzaralar var burada. Fotoğraf meraklıları için tam biçilmiş kaftan burası. Peru'da her yerde görüldüğü gibi, burada da lamalar yaşıyorlar ve insanlara oldukça da alışkınlar.


 Sizi biraz bu Machu Picchunun muhteşem manzaraları ile baş başa bırakayım.Aslında o kadar çok sayıda harika fotoğralar çekmiştim ki hangisini paylaşacağımı bilemedim doğrusu. Ancak az bir miktarını burada paylaşabildim.


 Machu Picchu ya vardığımızda hava gayet güzeldi, resimlerde de gördüğünüz gibi. Biz guruptan ayrılarak, gezimizi ve fotoğraf çekmeyi hızlandırdık. Bir süre hava aniden değişti ve yağmur yağmaya başladı. Bir yandan terlemiş, bir yandan ıslanmış vaziyette rüzgar da çıkınca şifayı da kapıyoruz tabii.

Köye indiğimizde hava tekrar açmış, güneş yüzünü göstermişti. Köy meydanında bir bankta oturup, üzerimizdekileri çıkararak kurutuyoruz.


Köy meydanında Kral İnka'nın da bir heykeli bulunuyor.


Köyde hediyelik eşya dükkanları, restoran ve kafeler de bulunuyor. Burada bir süre dinlenip bir kaç hediyelik alıyoruz.

Artık Cusco'ya dönüş vakti ve yine tren ve otobüs vasıtasıyla Cusco'ya varıyoruz  Yarın yolumuz Puno'ya.


PERU - PUNO  seyahat yazımı okumak için tıklayınız....


İYİ SEYAHATLER

5 yorum:

gezi dedi ki...

Çok güzel bir rota takip etmişsiniz. Tebrikler.

Malik Yavaş dedi ki...

Teşekkürler..

AliKa. dedi ki...

Bravo Malik kardeşim bu yaşta bu performansına.. Sağlıcakla, iyi seyahatler...

Malik Yavaş dedi ki...

Teşekkürler AliKa kardeşim....

Adsız dedi ki...

Ben de 2017 yılında gördüm machu picchu'yu ve cusco'yu. Tadı damağımda kaldı. Çok sevdim. Şimdi sizin notlarınızı okuyunca çok mutlu oldum. Unuttuklarımı hatırladım. Teşekkürler.