KOSOVA - FERİZAJ

 MUHTELİF TARİHLERDE     
                                               
Daha önceki yazılarımda Pristina ve Prizren'i anlatmıştım.Şimdi de Kosova'nın diğer şehirlerinden söz edelim. Prizren'den çok uzakta olmayan Yakova ve İpek şehirleri ile FerizajSuvareka da Kosova'nın önemli şehirlerinden.


Ferizaj'ın benim için önemi babamın burada doğmuş olması. T.C. nüfusunda doğum yeri olarak Frizovik (Ferizhaj'ın bir kaç isminden biri) burası görünüyor. Dedem Kashtanyeva'lı olmasına karşın (Kashtanyeva bir dağ köyü) çocuklarını daha iyi yetiştirmek için, Nerodime köyüne göç etmiş, burası ova başlangıcı bir köy ve babam burada dünyaya gelmiş. Dedem 1925 yılında çocuklarını alıp Türkiye'ye göç etmiş.Dedemin köyünü görmek için iki kez gittim ve bunu "ATA TOPRAKLARINDA" ki yazımda anlattım.
Ferizaj, başkent Prishtina'ya 38 km mesafedeki bir şehir. Burası Kosova'nın en önemli 3. şehri. Şehir merkezi ve köyleriyle büyük bir alanı içeriyor. Bu şehir genelde bir tarım şehri. Resimdeki Ortodoks kilisesi ve Cami bize geçmiş dönemlerdeki dini hoşgörüyü anlatıyor. Savaş sırasında hasar gören cami, savaştan sonra onarılmış.1999 yılındaki savaşta oldukça yara alan bir şehir burası. Amerika Birleşik Devletlerinin Kosova'daki ana kampı Camp Bondsteel, Ferizaj yakınına kurulmuş NATO'nun KFOR yönetim merkezi de burada bulunuyor. Zaten Kosova'yı gezerken farklı ülkelere ait KFOR kampları bulunuyor. Türk KFOR birliklerinin kampı da Prizren'e yakın Türk köyü Mamusha'da konuşlanmış. Bu kampın yapılması çok sayıda Kosova vatandaşına da iş imkanı yaratmış.


Ferizaj'ın en önemli mekanı tren istasyonu. Bu istasyon Belgrad ile Selanik yolu üzerinde olması nedeniyle önem arz ediyor. Doğu - batı ticaretinde önemli bir rol üstlenmiş olan bu istasyon geçmişte aynı zamanda bir otel olarak ta kullanılmış.


KOSOVA - BİR DÜĞÜN yazımı okumak için tıklayınız.

 
 İYİ SEYAHATLER

Hiç yorum yok: