NEPAL - BHAKTAPUR

Eylül 2016

Kathmandu ve Patan'dan sonra sırada Bhaktapur var. Bu üç yerleşimde de Durbar (Saray ) meydanı bulunuyor. Bhaktapur, Kathmandu'ya 12 km. mesafede bulunuyor. Buraya ulaşmanın çeşitli yolları var, toplu taşım araçlarıyla da ulaşılabilir ama ben taksi ile ulaşmayı seçiyorum. Zaten ulaşım oldukça ucuz bu ülkede.


Meydan'ın girişindeki gişeden biletimi alırken yanıma birisi geliyor ve rehbere ihtiyacım olup olmadığını soruyor. Pazarlık etmeden 500 rupiye anlaşıyoruz. Şehrin meydanı hemen girişte. Geçen yıl yaşanan depremin etkileri resimde de görüleceği gibi hemen dikkati çekiyor.Yolumuzun üzerinde mimarisi, taş, ahşap ve metal sanatının güzel örnekleriyle  inşa edilmiş saray bulunuyor. 1754 yılında yapılan Altın kapısı ( The Golden Gate ) ve bir sütun üzerindeki, Kral Bhupatindra Malla heykeli bulunuyor. 55 pencereli bu sarayın şu güzel ahşap işçiliğine bakarmısınız...Kralın banyosu ve havuzu da ilgi çeken yerlerden. Havuzun içinde ve kenarında bulunan Kobra yılan figürleri, kralı kötülüklerden koruması amacıyla yapılmış. Kral önce havuzda yüzüyor sonra da yine The Golden Spout'un ağzından çıkan su ile yıkanıyormuş.


Her Durbar meydanında olduğu gibi burada da bir çan mevcut. Anlatıldığına göre, savaş veya genel afetler sırasında bu çan çalınıyor ve halkın bu meydanda toplanması sağlanıyormuş.


Meydanı gezerken okulca yapılan bir gezi nedeniyle burada bulunan Nepal'li öğrencilerle de resim çekilmeyi ihmal etmiyorum.


Siddhi Laxmi Stone Temple 17. yüzyılda yapılmış, deprem sonrası işte bu desteklerle ayakta durabiliyor şimdi.


Sırada Dattatraya Meydanı var. Bu meydanda Dattatraya Temple. Bu tapınakta da bir çok Hindu tapınağında olduğu gibi ahşap kolonlarda, halka cinselliği öğretmek için oyma işçiliğiyle sex figürleri ile donatılmış.


Oyma işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan, ünlü tavus kuşu ( Peacock ) figürlü pencere de bu meydanda bulunuyor.


Buradaki yine küçük bir meydan olan, Taumadhi Meydanında bulunan Nyatapola Temple oldukça gösterişli. Bu meydanda genellikle yüksek katlı tapınaklar bulunuyor. Bu sırada yanıma gelen bir öğrenci gurubu benimle ropörtaj yapmak istedi. Onları kırmadan yardımcı oldum ve tapınak önünde hatıra fotoğrafı çekildik beraberce.


Bu tapınağın basamakları iki yanında çeşitli hayvan figürleri olmakla birlikte, en üst basamağında bronzdan Bhairab ve Ugrachandi heykelleri yer alıyor.Bhaktapur çömlekçiliği ile de ünlü bir yer. Pazarda bunları görmek mümkün.

Şimdi yolumuz Pokhara'ya ama öncelikle Himalayalarda trekking'i yazmak istiyorum.


Himalayalarda trekking yazımı okumak için tıklayınız.....


İYİ SEYAHATLER


Hiç yorum yok: