NEPAL - POKHARA

Eylül 2016


Kathmandu'dan  204 km.'lik yolu 8 saatte katederek Pokhara'ya varıyoruz. Yolda resmen böbrek taşlarımız dökülüyor. Zaman zaman asfalt olan yolda o kadar çok trafik var ki, bozuk yollara gelince resmen saatte 10 km. hız ile ilerleyebiliyoruz.

Pokhara'nın en büyük özelliği, Annapurna dağ yürüyüşlerinin başlangıç noktası olması. Bu dağ yürüyüşünü yapmak isteyenler, buraya gelmek zorunda.


Pokhara'da otobüsten inince, birisi yanıma geliyor ve kahvaltı dahil 10 dolara kalacak yer teklif ediyor ve en azından bir görmemi istiyor. Daha önce booking.com'dan (25 dolar) rezervasyon yaptığım için kabul etmiyorum. Yani oraya gidip uygun fiyatta kalacak yer bulmak çok daha uygun fiyata olabiliyor.

Rezervasyon yaptığım otele varınca, otel müdürü kapıda karşılıyor beni. Beni penceresi olmayan bir odaya götürüyor ve rezervasyonumun bu oda olduğunu söylüyor. Ama 30 -35 dolara daha iyi odaları olduğunu söylüyor. Resmen kazık atmaya çalışıyor ve ben de 35 dolar dediği odayı fark vermeden istiyorum, zorlayınca kabul ediyor. Otelin adı, Hotel City Inn...( Müdüre dikkat)

Otel müdürü yapacağım etkinlikler konusunda da yardımcı olabileceğini söylüyor. ( Bu konudaki değerlendirmeyi Himalayalar yazımda yapmıştım). Pokhara, Kathmandu'ya göre çok daha güzel ve düzgün bir şehir. Burada birçok etkinlik yapmak mümkün. Bunların en başında, yamaç paraşütü, kano geliyor. 


Burada Avrupa yemekleri yapan restoranlar da mevcut. Burada pizza, makarna, hamburger gibi alışkın olduğunuz tadları bulabilirsinz. Aynı zamanda yerel yemekler de var elbette. Himalaya'daki trekking'den sonra burada dinlenmek oldukça iyi geliyor bana.

Artık yolumuz Chitwan'a


Chitwan yazımı okumak için tıklayınız....İYİ YOLCULUKLAR.    

Hiç yorum yok: